Gökyüzü Dergi

Öğretmen ve öğrencilerimizin iş birliği ile hazırlanan dergilerimiz; yabancı dillerden, gazetelerden, interaktif yayınlardan, öğretmen ve öğrencilerimizin özgün yapıtlarından, çocuk ve genç odaklı içeriklerden derlenen sanat, spor, bilim ve teknoloji dünyasındaki içeriklere; gerek okulumuzdaki gerekse dünyadaki önemli olaylara yer vermektedir.

Çocuklar için Dergilerimiz

Haziran 2019
Haziran 2018
Haziran 2017
Haziran 2016
Haziran 2015
Haziran 2014

Çocuklar için Gökyüzü - Sayı:8 - Haziran 2019

Çocuklarda Özgüven Gelişimi

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili en önemli arzularından bir tanesi çocukların kendilerine olan özgüvenlerinin ve benlik saygılarının yüksek, kendi işlerini başarabilen çocuklar olmalarıdır.

 

Çocuklar için Gökyüzü - Sayı:7 - Haziran 2018

Müziğin Başlangıcı

Bazı araştırmacılara göre, insanın doğa ve hayvan seslerini taklit etme yeteneğiyle müziği geliştirdiğini, dilbilimcilere göre ise müziğin şiirden döndüğünü öne sürmüşlerdir. Bu iki düşünce de, ilk müziğin insan sesi olduğu açıklar. İlk çağda insanlar kendilerini savunmak ve doğadan korunmak için kullandıkları araç gereçleri kullanarak doğanın seslerini taklit etmeye başlamışlar.

 

Çocuklar için Gökyüzü - Sayı:6 - Haziran 2017

Carl Orff ve Orff Yöntemi

Çocuklara ritim temeli üzerine kurulu bir düzende eğitim vermeyi amaçlayan yöntem; Orff yöntemi çocuklara müziği sevdirmek ve öğretmek için verilen ritim esasına dayalı bir eğitim yöntemidir.

 

Çocuklar için Gökyüzü - Sayı:5 - Haziran 2016

Çocuklarımız İçin

Çocuklar hayatın çiçekleri, suyu, baharı kısaca her şeyi… Onların eğitiminde artık 7 yaşın bile çok geç olduğunu biliyoruz. İnsanın anne karnında başlayan yaşam serüveni, doğuştan getirdiği özelliklerin korunup geliştirilmesiyle anlam kazanıyor.

 

Yıldızlar için Gökyüzü - Sayı:4 - Haziran 2015

Torunu Olmaktan Övündüğüm Yiğitler

On üç, on dört, on beş yaşındaki kahramanlar. Kendileri küçük, kalpleri büyük, cesur savaşçılar. Okulda olmaları, kalem tutmaları gerekirken vatan uğruna cephede savaş tutan öğrenciler.

 

Yıldızlar için Gökyüzü - Sayı:3 - Haziran 2014

Okul Olgunluğu

Çocuğun okul yaşantısının başlangıcı olan 1.sınıf onun hayatında çok önemli bir deneyimdir. Çocuğun öğrenme ve eğitim süreci ile ilk tanışması, ilk deneyimlerini yaşadığı 1.sınıf onun bütün okul hayatı boyunca “okul ve eğitim” kavramlarını nasıl algılayacağını belirlemektedir.

 

Gençler için Dergilerimiz

Haziran 2019
Haziran 2018
Haziran 2017
Haziran 2016

Gençler için Gökyüzü - Sayı:18 - Haziran 2019

Kur’an’da Adı Geçen Mucizevi Besinler

Kur’an ayetlerinde hem dünya hem ahirette rahat etmesi için insanlara çeşitli yollar gösterilir. Ayetlerin dikkat çektiği konulardan biri de insan yaşamına ve sağlığına en uygun besinlerdir. Sizler için Kur’an’da geçen mucizevi besinleri sizler için derledik.

 

Gençler için Gökyüzü - Sayı:17 - Haziran 2018

Türkçem; Geçmişim, Bugünüm, Yarınım(?)

Geçmişten bugüne benliği kaybedilmesin diye savaşılan Türkçe, bugün konuştuğumuz Türkçe mi? Geçmişten bugüne hala ve hala değişimde olan Türkçe her dil gibi değişmeye devam ediyor. Ama bu değişimin iyi yönde mi kötü yönde mi olması tartışmaya açık bir durum.

 

Gençler için Gökyüzü - Sayı:16 - Haziran 2017

Yahya Kemal’in İstanbul’u

İnsanın içinde yeşerttiği öylesine hisler vardır ki, gelip geçicidir. Saman alevi gibi yanıp söner; ama öylesine hisler vardır ki, gün geçtikçe içindeki hislerinin alevi gittikçe artar ve vazgeçilmez duygular haline gelir. Kısacası tutkuya dönüşür. Yahya Kemal’in eserlerine baktığımızda İstanbul tutkusunun doruğa ulaşmış olduğunu görürüz

Gençler için Gökyüzü - Sayı:15 - Haziran 2016

Neden Okuyoruz?

Okumanın ne yaşı ne de zamanı vardır. İnsan istediği her an bir şeyler okuyabilir. Yeter ki okumayı gerçekten istesin. Birileri istedi diye ya da zorla kitap okunmamalıdır. Okuma hevesi ve isteği öncelikle insanın kendi içinde olmalıdır. Okumak için, ille de beş yüz sayfalık bir kitabı bitirmek gerekmez. Bazen bir sayfa bile o kadar şey anlatır ki insana. Okumanın satırı, sayfası, gerekçesi olmaz. Okumanın bir gerekçesi olacaksa eğer o da okumak olacaktır.

Yabancı Dillerde Çıkarılmış Dergilerimiz

Haziran 2017
Haziran 2016
Erasmus + Project

Stars in the Sky - Sayı:4 - Haziran 2017

Stephen Hawking

The famous British Scientist Hawking is known for his work on quantum physics and black holes. Not being able to use any part almost of the body, being tied to a computer system developed specifically for him, Hawking just issues commands by using one of the cheek muscles. Thereby, he manages communicating with about 2 thousand 500 words a day, and continues scientific work. Research Hawking has been translated into over 40 languages, science, the environment is seen as the greatest genius Albert Einstein from the next. So what are we doing to our world?

Stars in the Sky - Sayı:3 - Haziran 2016

A New World

The idea of a new world is impressive for humanity. Humankind started his journey in July 20 1969. An astronaut named Neil Armstrong and his team landed on the surface of the moon with a space craft named Apollo 11. This team was going to change the destiny of human race.

ISAR (Immigration Stereotypes and Racism) - 2015 - 2017 Erasmus + Project

ISAR (Immigration Stereotypes and Racism)

Immigration constitutes one of the factors which define modern societies as multicultural in Europe. Social relationships, shaped within the framework of a multicultural society, may actually be relationships of equal cooperation or in contrast, of unequal treatment, discriminations and prejudice. Every civilization has a certain space, which is open to another civilization.

 

Gazetelerimiz

Ocak 2020
Haz. 2019
Haz. 2018
Haz. 2017
Haz. 2016
Ocak 2016
Haz. 2015
Ocak 2015

Gökyüzü Gazete - Sayı:19 - Ocak 2020

Avrupa Şampiyonu Gökyüzü’nden

İspanya’da gerçekleştirilen Avrupa Tekvando Yıldızlar Şampiyonası’nda birinci olarak ülkemize altın madalya kazandıran öğrencimiz Sude Yaren Uzunçavdar, ülkemizin ve okulumuzun gururu oldu.

 

Gökyüzü Gazete - Sayı:18 - Haziran 2019

Gökyüzü Kolejinden Teknoloji Bağımlılığına Çözüm: “Bağımlı Olma Faydalı Ol”

Teknolojinin hızla geliştiği ve kullanımının yaygınlaştığı günümüzde bilgisayar, tablet ve cep telefonu hayatımızın adeta ayrılmaz bir parçası oldu ve bağımlılığa dönüştü. Kolej öğrencilerimiz, gençlerin bu bağımlılıktan kurtulması ve daha faydalı uğraşlar olabileceğini göstermek için sloganı “Bağımlı Olma, Faydalı Ol” olan bir projeyle alternatif çözüm önerileri sundu.

Gökyüzü Gazete - Sayı:16 - Haziran 2018

Okulistik Sınavı Türkiye Birincileri Gökyüzü’nden

Türkiye genelinde yapılan Okulistik Sınavlarında tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi olan, gurur kaynağı öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Gökyüzü Gazete - Sayı:14 - Haziran 2017

2017 TEOG – II Sınavı “Türkiye Birincisi” Özel Gökyüzü Ortaokulundan

TEOG II Sınavında 120 sorunun tümünü doğru cevaplayan 8-A sınıfı öğrencimiz Seyhan Denizli’yi üstün başarısından dolayı kutluyor, emeği geçen tüm yönetici ve öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.

 

Gökyüzü Gazete - Sayı:12 - Haziran 2016

Avrupa’da Parlayan “Gökyüzü”nün Yıldızları

18-20 Şubat 2016 tarihleri arasında Belek’te düzenlenen ve 35 ülkeden 750 sporcunun
katıldığı Kulüplerarası Avrupa Taekwondo Şampiyonası’nda Milli Takım forması ile mücadele eden ve Milli Takım Antrenörü Serkan UZUNÇAVDAR ile tatamiye çıkan “Özel Maltepe Gökyüzü Koleji” öğrencimiz Muhammed Talha AYDOĞAN, 73 kg “Genç Erkekler Kategori”sinde Avrupa Şampiyonu olmuş ve Altın Madalya kazanarak şanlı bayrağımızı göndere çektirmiştir.

Gökyüzü Gazete - Sayı:11 - Ocak 2016

Gökyüzü Avrupa’da

Eylül 2015’ten itibaren, Fen Lisesi Müdür Gürkan ÜNVER’in desteği ile “Immigration, Stereotypes and Rasicm” (Göç, Kalıp Yargı ve Irkçılık) konulu projemiz için, çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Erasmus + Uluslararası Proje Ortaklığı görüşme toplantısı için, Türkiye Koordinatörü Pınar Türkoğlu (Yabancı Diller Bölümü Başkanı) ve Sema Yazgan (İngilizce Öğretmeni) davet edilmiş ve kasım ayında Yunanistan’ın Korfu (Corfu) adasındaki tanışma ve proje hazırlığı toplantısına katılımlarını gerçekleştirmişlerdir.

 

Gökyüzü Gazete - Sayı:10 - Haziran 2015

Gökyüzü Yetenek Araştırma Merkezi Tarafından ‘Çocuktaki Yeteneği Keşfetmek’ Konulu Panel Düzenlendi.

21 Şubat 2015 Cumartesi günü Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde “Çocuktaki Yeteneği Keşfet” konulu panel düzenlendi. Açılış konuşmasında kurucumuz sayın Dr. Hüseyin Emin Öztürk “Genç bir nüfus kaynağına sahip ülkemizin eğitim sisteminde ciddi bir reforma ihtiyaç olduğunu” ifade etti. Çocuklarımızı anlayan ve kavrayan, onların fıtratlarına uygun, yeteneklerine göre eğitilen bir eğitim anlayışına ihtiyacımız olduğuna dikkat çekti.

 

Gökyüzü Gazete - Sayı:9 - Ocak 2015

Avrupa Gökyüzü’nde

2013 yılının Ocak ayında Özel Maltepe Gökyüzü İlkokulu koordinatörlüğünde, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, İtalya, Finlandiya ve Portekiz’den gelen ortak okullarımızla birlikte hazırladığımız “Let’s Meet to Know Each Other through Our Great Cultures” adlı Comenius Projemiz, Avrupa Birliği tarafından kabul edildi ve 2013- 2014 Eğitim-Öğretim Yılında başladı.