fbpx

Yetenek Araştırma Merkezi

GÖK-YAM tarafından öğrencilerimizin hem bilişsel hem de duygusal değerlendirmelerini kapsayan (dikkat, algı, bellek, sözel ilişkiler, kavramsal ve uzamsal işlemler) çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencilerimiz ile bireysel ve küçük gruplar halinde bu çalışmalar sürdürülmeye devam etmektedir. Yaptığımız çalışmalar için her bir işleve duyarlıklı yurtdışında ve aynı zamanda ülkemizde kullanılan araçlar kullanılmaktadır. Sonuçların aileler ile görüşmeler yapılarak paylaşılmasına başlanmıştır. Kullanılan araçlara dair uygulayıcı yeterliliği mevcuttur.

yetenek-arastirma-merkezi-2-smallBu çalışmalar hem olası akademik ve duygusal sorunların tespiti ve çözüm süreçlerinin planlanması, yönlendirmeler hem de öğrencilerimizin güçlü yönlerinin tespit edilmesi ve desteklenmesi gayesi ile yapılmaktadır. Atölyelere davet edilen öğrencilerimiz GÖK-YAM tarafından yapılan çalışmalar, PDR servisi, öğretmen görüşleri doğrultusunda belirlenir ve atölyelerimizin programları oluşturulur. Mevcut atölyeler yanında çağımızın ruhuna uygun bilişim tabanlı yeni atölyelerin oluşturulması çalışmaları da sürerken ailelerimize bu süreçler tamamlandığında bilgilendirme yapılır ve davetiyeler gönderilir.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yetenek Geliştirme Atölyeleri:   

  • Kodlama ve Robotik Atölyesi
  • Drama Atölyesi
  • Müzik Atölyesi
  • Görsel Sanatlar Atölyesi

ATÖLYE TANITIMLARI

KODLAMA ve ROBOTİK ATÖLYESİ

Kodlamak sadece bilgisayar dehaları için değil, kodlamak herkes için. Çocuklara ve gençlere kodlamayı öğretmek, sadece yeni teknolojileri “okuyabilmek” yerine yeni teknoloji “yaratabilme”lerine fırsat verir. Atölyenin amacı; çocukların kodlama ve robotik dünyasına giriş yapmalarını sağlarken, onların kodlamanın temel kuralları öğrenmelerini sağlamaktır. Bu atölyede çocuklar eğlenirken öğrenmenin keyfine varacaklardır. Ayrıca fiziksel olarak dikkat, odaklanma, bilişsel olarak da mantıksal ilişki kurmak, problem çözme, eleştirel düşünme ve akıl yürütme becerilerini geliştirir.
ATÖLYEDE ÖĞRETİLECEK PROGRAMLARDAN BİRİ: SCRATCH ve SCRATCH JUNIOR
Atölyemize katılacak 6 ve 7 yaş seviyesi öğrencilerine öğretilecek programlardan biri olan Scratch Junior çocuklar için geliştirilmiş bir kodlama tarzıdır. 8-13 yaş arası öğrencilere öğretilecek programlardan biri de Scratch’dir.
MIT tarafından geliştirilen Scratch’te, çocukların bilgisayara kolay komut girmeleri için fare ile sürüklenebilen, renkli, tıpkı lego gibi bloklar oluşturulmuştur. Bu bloklar sayesinde çocuklar, sıkılmadan ve karıştırmadan bilgisayar oyunu, animasyon ve hikayelerini oluşturmaktadır. Scratch aynı zamanda bir topluluk platformudur. Dünya üzerinden tüm çocuklar yaptıkları oyunları burada paylaşabilir, birbirlerinin oyunlarını oynayabilir ve oyunlarda değişiklik yapabilirler. Çocuklar Scratch’te oyun yaparken algoritma mantığını da öğreniyorlar. Bir işi yaparken ilk neyden başlamaları gerektiğine karar vermeleri, eğer kod istedikleri sonucu vermediyse, bunun sebebini düşünmeleri ve sırayı düzeltmeleri gerekiyor. Bu da analitik düşünme becerisini geliştirmektedir.

MÜZİK ATÖLYESİ

Neden Müzik Atölyesine Katılmalıyım?

Müzikle ilgilenen kişilerin işitsel yetenekleri yüksektir.Bir müzik aleti çalmak zekanızı geliştirir. Çünkü müzik aleti çalabilmek için kas hareketlerinin kontrollü ve koordinasyon halinde olması gerekir. Yani beyinde kasların hareketi ve kontrolü ile işitsel ve görsel işlevlerden sorumlu bölgeler birlikte uyumlu bir şekilde çalışmalıdır.Araştırmalar müzisyenlerin beyinlerinin, müzikle ilgilenmeyenlerinkinden farklı olduğunu gösteriyor.Bilim insanları erken yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmenin kas ve hareket yeteneklerini geliştirdiğini, görsel-konumsal koordinasyonu sağladığını, odaklanmaya yardımcı olduğunu, depresyon ve kaygı durumlarını azalttığını ve duyguları kontrol etme imkânı verdiğini düşünüyor.

Bir müzik aletinin çalmayı öğrenmek tıpkı farklı bir dili öğrenmek gibidir ve zaman gerektirir. Bunu öğrenmek için belirli bir düzen ve disiplin şarttır. Gerçekten bir aleti çalmak istiyorsanız, bunun üzerinde günün belirli saatlerinde çalışmak, zaman ayırmak ve sürekli belli aralıklarla pratik yapmak zorundasınızdır. Bu da size ve yaşamınıza belirli bir disiplin getirir.

Yaşamınızdaki stresi azaltır. Günümüzdeki yaşam koşullarında herkes bazen çok bazen az miktarda stres yaşamaktadır. Bu yoğun tempoya bir ara verip dinlenmeyi hepimiz arzu ederiz. Bazen hafif bir müzik dinlemek bile stres atmamıza yardımcıdır. Özellikle bir müzik aletini çalmak, kafanızı boşaltmak, bir ara vermek ve rahatlamak için birebirdir.Yaşamınıza renk ve eğlence katar. Başlangıçta zorlukları olsa da müzik aleti çalmak sizin hayatınızı değiştirir, basit ezgilerle başlayan müzik yolculuğu zamanla farklı müzik türlerinden örneklerle oldukça eğlenceli hale gelir, ufkunuzu ve hayata bakışınızı değiştirir. Hayatınıza bambaşka bir renk ve eğlence katar.


DRAMA ATÖLYESİ

Drama atölye çalışmalarıyla çocukların öğrenme sürecinde farkındalığın artması, bakış açısının gelişmesi, empati kurması sağlanması amaçlanır. Çocukların zihinsel ve bedensel çalışmalar yaparak eğlenmesi ve öğrenmesi, kendilerine güvenin artmasına yardımcı olur ve kendilerini daha iyi ifade edebilirler.


GÖK-YAM GALERİ


YETENEK ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

13 Ekim 2017 – Gökyüzü Yetenek Araştırma Merkezi Resim Atölyemizde; Görsel Sanatlar Öğretmeni Türkan Deniz önderliğinde yetenekli öğrencilerimizin yetenekleri keşfedilerek ve geliştirilerek temel sanat eğitimi verilmektedir. Öğrencilerimiz yaş seviyelerine göre resim sanatının inceliklerini ve tekniğini öğrenmekte ve böylece görsel hafızaları güçlenmektedir. Öğrencilerimiz resim tekniğini, plastik ve görsel sanatları, temel sanatı, geleneksel ve evrensel sanatı öğrenerek içselleştirirler. Böylelikle öğrencilerimizin özgünlük, yaratıcılık, hayal gücü, üretici ve yaratıcı düşünme yetileri gelişmektedir.


6 Aralık 2016 – Gökyüzü Yetenek Araştırma Merkezi kapsamında açılan Resim Atölyemizde, Görsel Sanatlar Öğretmeni Türkan Deniz liderliğinde; öğrencilerimiz, temel sanat eğitimi alarak, resim sanatının inceliklerini ve karakalem natürmort tekniğini öğrenerek yeteneklerini geliştirmektedir.


11 Aralık 2016 – GÖK YAM Resim Atölyesi çalışmalarımızda 2. haftamız…Öğrencilerimiz Görsel Sanatlar Öğretmeni Türkan Deniz liderliğinde, yaş seviyelerine göre karakalem natürmort yaparak yeteneklerini gelişirmekte görsel hafızalarını güçlendirmektedir.