Ocak Ayı Değerimiz Dostluk

“Kişi dostunun dini üzeredir. Bu yüzden her biriniz, kiminle dostluk ettiğine dikkat etsin”
 (Hadis-i Şerif)

Değerler eğitimi zümremizin Ocak ayı değeri “dostluk” değeridir.

Dostluk, içinde birden fazla sevgi değerlerini barındıran bir değerimizdir. Dostluk, paylaşmak demektir. Acılarını, üzüntülerini, mutluluğunu, sevdiklerini, düşüncelerini, paranı, eşyanı, hiç düşünmeden vermek demektir. Dostunla bir filmi beraber izlemek, bir müziği paylaşmak ayrı bir lezzet verir insana. Çünkü dostum dediğin kişi ile aynı enerji frekansındasındır. Yani senin gibi hisseder, aynı şeylerden zevk alır veya almaz. Benzer huylara, zevklere sahip olduklarından benzer şeyler yaşayabilirler ve bu konuda destek olabilirler birbirlerine.

Bir insan dostunu bir çıkarı olmaksızın sırf Allah rızası için ziyaret ederse Allah (cc) o kulunu çok sever, o kuluyla  övünür, meleklerine o kulun yaptığını  örnek olarak gösterirmiş. Sevgi, insan davranışlarının karşıya yansımasıdır. Davranışlarımızla insanların gönlünü kazanmalıyız.

Bizler de okulumuzda dostluk konusunu işledik. Dostluk ne demektir? Dostluk ve arkadaşlığın önemi nedir? Arkadaşlarımızla nasıl geçinmemiz hakkında bilgi alışverişi yaptık. Anasınıfı ve İlkokul öğrencilerimizle de ‘’Kıpırdak ve Şıpırdak Dostluk’’ adlı eğitici videomuzu izledik.  ‘DOSTLUK TRENİ’ okul panomuza dostlukla ilgili düşüncelerimizi yazdık. Böylece öğrencilerimiz dostluğun önemini bir kez daha kavramış oldular.

İlgili İçerikler