Gökyüzü İlkokulunda Tiyatro ve Orta Oyunu Eğlencesi

Anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimiz, okulumuzda gösterilen“Kafası Karışık Kral” ve “Karagöz ile Hacivat” oyunları ile uzun bir aranın ardından tiyatro izlemenin keyfini yeniden hatırlayarak eğlendiler.

Babasının yeni aldığı hikâye kitabını okurken hayal ormanına dalan Ali adlı çocuğun ormanda yaşayan hayvanları tanımasını ve ormanlar kralı aslanın hangi mesleği seçeceğine bir türlü karar verememesi sonucu birçok mesleği konu alan “Kafası Karışık Kral” isimli tiyatro oyunu anaokulu ve ilkokul öğrencilerimizi hem düşündürdü hem de çok eğlendirdi. Oyun esnasında çocuklar ile yapılan interaktif çalışmalar ise öğrencilerimizin kendilerine olan güvenlerinin artmasına, topluluk önünde rahatça konuşmalarına fırsat tanıdı.

Orta oyunu gösterisinde ise ilkokul öğrencilerimiz, kültürümüzde önemli bir yeri olan Türk halk tiyatro oyunu “Karagöz ile Hacivat”ı büyük keyifle izlediler. Yapılan bu etkinlikle öğrencilerimiz hem kültürel değerlerimizi hatırladılar hem de Karagöz ile Hacivat’ın nüktedan ilişkisine şahitlik ettiler. Karagöz ile Hacivat oyunlarında güldürülerin daha çok yanlış anlamalara dayandığını öğrenmiş oldular. İnsanların birbirlerini incitmeden tatlı atışmalarla da eğlenebildiklerini gördüler. Bu vesile ile öğrencilerimiz, Türk kültüründe var olan karakterleri yakından tanımış oldular.

İlgili İçerikler