Rehberlik – Gökyüzü Koleji | Özel Okul | Anaokulu | Kolej | Fen Lisesi

Değerli Velimiz;

Çocuğunuz büyüdü… Belki ilk ergen çocuk tecrübesi yaşıyorsunuz, belki de ergenlik tecrübesine sahip bir velisiniz. Bu dönem bildiğiniz üzere riskli ve kendine has özellikleri çok olan bir dönemdir. Riskli oluşuna en önemli birinci sebep sosyal davranışların ve sosyal ortamların daha çok gündeme geldiği dolayısıyla sosyal yönlü alışkanlıkların kazanıldığı en etkili dönem oluşu; ikinci neden ise  artık daha çok birey olduğu ve özgürlük, bağımsızlık taleplerinin tamamlanıncaya kadar devam edeceği bir dönem oluşudur.

Bu dönemde kötü ve iyi alışkanlıklar sosyal ortamlarda kazanılır.  Bu dönem sosyal etkileşimin ve rol kazanma ihtiyacının deneyimsiz ve doruk noktada yaşandığı bir dönemdir. Bu nedenden kaynaklı; madde bağımlılığı, alkol alışkanlığı, uygunsuz karşı cinsle ilişkiler gelişebilir. Çocuğunuza hissettirmeden arkadaşlarını ve bağlandığı grup ve dernekleri bilmenizde büyük fayda vardır.

Bu dönem arkadaş arayışı ve kendini, ait olduğu –olacağı çevreye kabul ettirebilme dönemidir.

lise-rehberlikBirçok tecrübenin anne-babaya açılmadığı, hata yapma kaygısı ile bunu belli etmeme mücadelesinin gurur ön plana çıkartılarak yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuğunuzla yakın temas çok önemlidir. Onun sizden uzaklaşmaması ve sizle paylaşımı kesmemesi için güler yüzlü, anlayışlı ve sıcak olmanız, onunla sohbet etmeniz, sorularına doyurucu ve uzun uzun cevap vermeniz çok önemlidir.

Ergenlik dönemi, gencin inanç yapısının oluşacağı bir dönemdir. Bu dönemde gençler sosyal, siyasal olaylara dini ve ideolojik gruplara-özelliklere çok meraklıdırlar. Bu konularla ilgili sıkça sorular sorabilirler. Bu durumda dayatmacı olmadan, açıklamalı bir yaklaşımla ona doğruları verebilirsiniz. Bu uzun soluklu bir süreçtir, anlık olumsuz tepkiler göstermeden sabırla kendisine yardımcı olabilirsiniz.

Ergenlik döneminin en ihtiyaç duyulan duygusu güven duygusudur. Sosyal çevrede üzülen ve yalnızlaşan genç güven duyacağı bir liman arar. Anne –Baba ile aralarında güven ilişkisi zedelenmeyen gençler çevresel faktörlerden kaynaklı kaybedişlerde büyük yıkıntılar, travma ve depresif etkilenmeler, yaşamazlar.

Aranızda ki problemleri diyalog yolu ile ve uzun yıllara yayarak çözmeye çalışınız. Zira bazı problemler ancak zaman ve dönem ile ilişkilidir. Bazı sorunlar geçicidir ve kalıcı izler bırakmazlar. Bazen sadece problemlerin büyümesine engel olmak iyi bir çözümdür.

Aranızda kültür ya da yetişme tarzı farklılıkları olduğunu sıkça hatırlayın. Onları sizin büyüdüğünüz koşullara göre değil, kendi içinde bulundukları çağın koşullarına göre değerlendirin. Hayatı tanıma ve bilme noktasında tecrübe ve bilgi eksiklikleri olduğunu, ancak bunun farkında olmadıklarını, sen – ben kavgasına meydan vermeyecek yaklaşımlarla kendilerine yaklaşmanız gerektiğini hatırınızdan hiç çıkarmayın.

Ergen bir gence karşı bazen susmanın iyi bir eğitim şekli olduğunu, kendi bencilliğinize karşı da savaş vermek durumunda olduğunuzu hatırlamanızda fayda vardır.

Çoğunlukla sadece ilgilenmeniz bile, aranızda oluşabilecek duvarlara ve setlere mahal vermemeniz açısından iyi bir yaklaşım yöntemidir. Sadece ilgilenmek, soru ve sorunlara doğru cevap veremeseniz bile sizi beraber kılacak ve aranızda duygu transferi sağlayacaktır. Bu durum ileride çokça işinize yarayacaktır. Hatırlayın ki, onunla beraber siz de öğreniyorsunuzdur.

Ara ara size acımasını sağlamakta iyi bir yöntemdir. Bu sayede çocuğunuza sadece yardım alan değil aynı zamanda yardım eden özelliği de kazandırmış olursunuz.

Çocuklarınız için yaptığınız fedakârlıkları sıkça dile getirmeniz ilişkinize zarar verebilir. Çünkü yapılan iyilikler dile getirildiği zaman değer kaybeder ve karşı tarafta direnişle karşılanır. Bunun yerine hayat boyu çocuğunuzun yanında olacağınızı ona hissettirin. Emin olunuz ki sizin kendisi için yaptıklarınızı o zaten hatırlamaktadır. Ancak bunu dile getirme ortamı bulamamaktadır.

Ergenlik döneminde bir genç şımarık ve başına buyruk ise bu durumun sizin yetiştirme tarzınızla alakalı olduğunu hatırlayınız.  Kendisine çeşitli nedenlerle az görev verilmiş ya da her istediği gerçekleştirilmiş olabilir. Bu dönemde tehlikeli ve riskli görevleri de kapsayacak görevlendirmeler ile ve istediklerini erteletmek yoluyla onun duygusal olgunluğunu geliştirebilirsiniz.

Değerli Velimiz; 16 – 22 yaşları arasında yoğun olarak yaşanan ve sonlanan ergenlik dönemi kalıcı etkiler, izler bırakan bir dönemdir. Bu dönemin yönetimini iyi yaparsanız, çocuğunuzla kalıcı dostluk kurmuş olursunuz. Sabır, yumuşak yaklaşım, kayıtsız kalmama, her probleme cevap üretebilme sizde olması gereken özelliklerdir. Bu özelliklerinizi kuvvetlendirerek bu dönemi yaşamanızı tavsiye ederiz.


Gökyüzü Koleji-Fen Lisesi Zümre Öğretmenlerimizden 2017 YGS Değerlendirmeleri için tıklayınız.