Bağımlı Olma Faydalı Ol – Maltepe MEB

İlçemiz Maltepe Gökyüzü Kolejinde “Bağımlı Olma Faydalı Ol” programı gerçekleştirildi.

Teknolojinin hızla geliştiği ve kullanımının yaygınlaştığı günümüzde bilgisayar, tablet ve cep telefonu hayatımızın adeta ayrılmaz bir parçası oldu ve bağımlılığa dönüştü. Kolej öğrencilerimiz, gençlerin bu bağımlılıktan kurtulması ve daha faydalı uğraşlar olabileceğini göstermek için sloganı “Bağımlı Olma, Faydalı Ol” olan bir projeyle alternatif çözüm önerileri sundu.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile gerçekleştirilen bu proje kapsamında Özel Maltepe Gökyüzü Koleji öğrencilerinin hazırladığı İstanbul temalı bin parçalık puzzle bulmacalardan oluşan tablolar, Gökyüzü Koleji ana kampüs  Marmara Salonunda sergilendi. Sergiyi gezen Yeşilay Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Azize Nilgün Canel, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Faik Kaptan, Maltepe Müftüsü Sayın Ahmet İnceler, Maltepe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sayın Mehmet Ali Çelik, Gökyüzü Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Hüseyin Emin Öztürk, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi Sayın Dr. Adnan Veysel Ertemel, Maltepe Yeşilay Başkanı Sayın Sadık Çakır, öğrencilerin çalışmalarını ilgiyle incelediler.

Sergiden önce yapılan programda konuklar “Bağımlılık” üzerine bilgiler verdi. Programın açılış konuşmasını Gökyüzü Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Hüseyin Emin Öztürk yaptı. Konuşmasında, bağımlılığın günümüzde yeni bir boyuta geçtiğini, artık bağımlılık kavramının adının ailelerimizde ve sosyal hayatımızda “teknoloji bağımlılığı” olduğunu kaydederek bu bağımlılığın evlerde, sokakta, toplu taşıma araçlarında iletişimi bitirdiğini ve bireyi yalnızlaştırdığını söyledi. Günümüz sosyologlarının toplumları; 1- Teknoloji üreten toplumlar, 2- Teknolojiden faydalanan toplumlar, 3- Teknolojiyi tüketen toplumlar şeklinde üçe ayırdığını, ülkemizin henüz teknolojiyi tüketen toplumlardan faydalanan toplumlar kategorisine geçme aşamasında olduğunu kaydetti. “İnşallah teknoloji üreten ama teknoloji bağımlısı olmayan bir toplum oluruz” diyerek de beklenti ve temennilerini dile getirdi.

Daha sonra lise rehber öğretmeni Sayın Naciye Yakupoğlu “Burada önemli olanın öğrencilerimizin teknoloji bağımlılığı yerine hem kendilerine hem de hiç tanımadıkları ihtiyaç sahibi öğrencilere faydalı olacakları bilinciyle bu projeye sahip çıkmalarıydı”, “Maksadımızın hasıl olması en büyük sevincimiz” dedi.

Programda söz alan İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Dr. Adnan Veysel Ertemel, YEŞİLAY’ın teknoloji bağımlılığını bir bağımlılık türü olarak tanımladığını belirterek bunun sebebinin de bu bağımlılığın da tıpkı diğer kimyasal bağımlılıklar gibi beynin aynı bölgesini etkilediğini söyledi. Bunun bir tesadüf olmadığını çünkü bu teknolojiyi üretenlerin bunu bilerek bilinçli bir şekilde bunu yaptıklarını söyledi. Bu bağımlılığın bu kadar kolay yayılmasının bir sebebinin de özellikle sosyal medyanın ücretsiz olması ve insandaki acaba devamında ne var merakının etkili olduğunu belirtti. Ertemel, “teknolojiyi üretenlerin kendi çocuklarına bu teknolojiyi kullandırtmamaları tesadüf mü? “ diye sorarak konuşmasını tamamladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Faik Kaptan, asıl meselenin çocuklarımıza bu konuda örnek olmak olduğunu kaydederek kendimizin yapmadığı bir şeyi çocuklarımızdan beklemenin yanlış olacağını belirtti. Bunu başaramazsak çok çalışmış ama boş çalışmış oluruz diyerek “teknolojiyi hayatımızdan atamıyorsak kontrollü kullanmak için çalışmalar yapmalıyız” dedi.

Son olarak söz alan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Azize Nilgün Canel, “Bağımlılık sadece kimyasal etkenlerden değil günümüzde gayet de masum görünen teknoloji ile de hayatımıza girmiştir” diyerek şöyle devam etti; “Kimyasal bağımlılıkları toplum önünde saklayabiliriz fakat teknoloji bağımlılığı toplumumuzda hala masum göründüğü için saklama gereği de duymuyoruz. Bizler öncelikle anne babalara diyoruz ki ilk iş sizlere düşüyor. Öncelikle sizler bu bağımlılıktan kurtulmalısınız ki sonra çocuklarımızı kurtarabilelim. Çünkü onların rol modelleri biz büyükleriz. Konuşmasında çocuklarımıza Teknoloji hijyenini kazandırmalıyız. Yeşilay’ın Yaşam Becerileri Programında bunun eğitimler vermektedir. Teknoloji bağımlılığı gençler üzerinde en fazla bilgisayar oyunları yoluyla etkili olduğunu ve oyunlara olan bağımlılığın ciddi psikolojik ve beden sağlığı rahatsızlıklarına yol açmakta. Bu bağımlılıktan kurtulmanın yolu da yapılan araştırmalara göre kişinin bir enstrümanla, bir sanat ya da spor dalıyla uğraşmasıdır. Fakat buna teknolojiyi amacına uygun kullanmayı da ekleyebiliriz” dedi.

Programın sonunda öğrencilere Türkiye Yeşilay cemiyeti tarafından sertifika verildi. Öğrencilerin tablolarının satışından elde edilen gelir ile satın alınan kırtasiye, giyecek ve okul ihtiyaçları, Van-Tuşpa ilçesi Hıdır köyü öğrencilerine kargo ile gönderildi.

Programda emeği geçen yönetici, öğretmen ve öğrencileri tebrik ederiz.

Kaynak: http://maltepe.meb.gov.tr/www/bagimli-olma-faydali-ol/icerik/5376

8 Nisan 2019