REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BİRİMİ

Rehberlik; bireyin gelişimini sağlamaya yönelik sistemli ve profesyonel bir yardım sürecidir. Amacımız; kendini anlayabilen, problemlerini çözebilen, gerçekçi kararlar alabilen, kendini gerçekleştirebilen, çevresi ile dengeli ve sağlıklı bir uyum içerisinde olabilen nitelikli bireyler yetiştirebilmektir. Gökyüzü Eğitim Kurumları’nda rehberlik hizmetleri bu alanda yeterliliği olan uzman kişiler önderliğinde yürütülmektedir.

Önleyici rehberliği hedefleyen rehberlik çalışmalarında, her öğrencinin yaş dönemine özgü, gelişim görevlerini başarıyla tamamlaması ve bir üst gelişim dönemine hazırlanmasını sağlamaktadır.

Eğitim-öğretim yılı içerisinde rehberlik çalışmaları; öğrenciyle bireysel görüşme, grup çalışmaları ve veli görüşmeleri çerçevesinde yapılmaktadır. Rehberlik çerçeve programı dahilinde uygulanan envanterler, grup çalışmaları ile öğrencimizi daha yakından takip etmek ve tanımak hedeflenmektedir. Bunun yanında ihtiyaç duyulan öğrencilere uygulanan bireysel test teknikleri de öğrenci için yapılacak bireysel çalışmalara yol göstermektedir. Yapılan çalışmalar ve sonuçlar gizlilik ilkesi doğrultusunda her öğrencinin dosyasında saklanmaktadır.

Öğrencilerimize; hafıza egzersizleri, dikkat toplama oyunları, görsel ve işitsel bellek çalışmaları ile öğrencilerde dikkat becerilerini geliştirmeye çalışırken; aynı zamanda hedef belirleme, verimli ve etkili ders çalışma, test çözme teknikleri, ders çalışma becerileri, motivasyon seminerleri verilmektedir. Ayrıca “Rehberlik ve Kariyer Planlama” konulu rehberlik dersleri yapılmaktadır.

  • Raven Progresif Dikkat Testi
  • Porteus Labirentleri
  • Sosyometri
  • Genogram
  • Burdon Dikkat Testi
  • D2 dikkat Testi
  • Verimli Çalışmayı Biliyor muyuz?

gibi envanterler uygulanmaktadır.

Veli ile işbirliğine önem veren rehberlik anlayışı ile düzenli olarak yüz yüze veli görüşmeleri yapılarak, öğrenci hakkında çalışmalar sistemli ve planlı bir şekilde uygulanmaktadır.Anne-Baba Okulun çalışmaları kapsamında yapılan veli seminerleri ile velilerimiz bilgilendirilmektedir.

Öğrencinin başarı durumu izlenerek, bireysel çalışma programları hazırlanmaktadır. LGS (Liselere Giriş Sınavı) sınavına girecek öğrencilere özel program yapılarak; çalışmaları desteklenmektedir.