Ölçme ve Değerlendirme

Özel Maltepe Gökyüzü Ortaokulunda LGS sınavına hazırlık sürecimizi 7. Sınıftan itibaren öğrencilerimiz için stres ve kaygı verecek bir süreçten öte, onların hayallerine bir adım daha yaklaştığı, konu ve kazanım eksiklerinin tamamlandığı, akademik ve sosyal becerilerinin arttığı bir yıl olarak planlıyoruz. Her yıl ağustos ayı itibariyle okulumuzda LGS hazırlık gruplarımıza yönelik akademik destek kursları vererek, öğrencilerimizin bireysel farklılıkları ve öğrenme hızlarına uygun düzenlemeler yapıyoruz. Böylece dersten kopmalarının önüne geçiyoruz.

Her salı düzenli olarak LGS denemesi yaparak öğrencilerimizin eksiklerini belirliyor, verdiğimiz etütlerle bu eksiklerin üzerine gidiyoruz. Deneme sınavlarımızı LGS’nin kapsam geçerliliği, soruların geçmiş öğrenmelere uygunluğu göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde hazırlıyoruz. Öğrencilerin LGS’ye bakışlarını değiştirecek sınav analizleri yaparak, PDR servisiyle öğrencimiz için bireysel hedefler belirliyoruz. Koç öğretmenler tarafından bireysel takiplerin yapıldığı çalışmalarda aileye sonuçların kazanım analizini içeren raporlar sunarak bu sürece velilerimizi de dahil ediyoruz. LGS sınav hazırlığı boyunca akademik süreci desteklemek amacı ile okulumuzda hafta sonları saat 09.00-14.00 arası yoğunlaştırılmış ders ve soru çözüm desteği veriyoruz. Öğrencilerimizin farklı tip sorularla tanışması için LGS’nin yaklaştığı tarihlerde yoğun soru çözüm etütleri gerçekleştiriyoruz.

LGS deneme sınavlarımızda, öğrencilerimizin sınav öncesi-sonrası ve sınav anında yaptıkları hatalarını, yanlışlarını öğrenme fırsatına dönüştürmelerine önem veriyoruz. “Hatalar başarıya götürür” mottosuyla eksikleri tamamlama ve verimli ders çalışma alışkanlıkları konusunda öğrencilerimize rehberlik ediyoruz.