LGS (Liselere Giriş Sınavı) ÇALIŞMALARI

Özel Maltepe Gökyüzü Ortaokulu’nda LGS  sınavına hazırlık süreci 7. Sınıftan itibaren öğrencilerimiz için stres ve kaygı verecek bir süreçten öte, onların hayallerine bir adım daha yaklaştığı, konu ve kazanım eksiklerinin tamamlandığı, akademik ve sosyal becerilerinin arttığı bir yıl olarak planlanır.

Her yıl Ağustos ayı itibariyle okulumuzda LGS hazırlık gruplarımıza yönelik akademik destek kurslarımız yapılmaktadır. LGS hazırlık kurslarımızda öğrencilerimizin bireysel farklılıkları ve öğrenme hızlarına uygun düzenlemeler yapılmakta, dersten kopmalarının önüne geçilmektedir.

Okulumuzda her hafta Salı günleri sürekli olmak üzere LGS sınavları yapılmaktadır. Deneme sınavlarımız LGS’nın kapsam geçerliliği, soruların geçmiş öğrenmelere uygunluğu göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde hazırlanmaktadır. Soruların güçlük dereceleri gerçek sınava uygun olarak düzenlenmektedir. Deneme sınavlarımızın sonrasında öğrencilerimize yanlışlarını kazanımlarına uygun şekilde öğrenme fırsatına dönüştürme bilinci verilmektedir.

Öğrencilerin LGS sınavlarına bakışlarını değiştirecek sınav analizleri yapılmakta, öğrenciye bu analizler sonucunda PDR servisiyle ortaklaşa çalışarak bireysel hedefler belirlenmektedir. Koç öğretmenler tarafından bireysel takiplerin yapıldığı çalışmalarda aileye sonuçların kazanım analizini içeren raporlar sunulmaktadır. LGS sınav hazırlığı boyunca akademik süreci desteklemek amacı ile okulumuzda hafta sonları saat 09.00-14.00 arası yoğunlaştırılmış dersler ve soru çözüm desteği verilmektedir.

LGS sınavının yaklaştığı son performans haftalarında okulumuzda ders saatleri dışında akşam 19.00’a kadar “Yoğunlaştırılmış Soru Çözüm” uygulaması yapılmaktadır. LGS kapsamına dahil konuların işlenişi ve anlatımı bitirilmiş olup, bu soru çözüm uygulamamızla öğrencilerimizin farklı tipte sorularla karşılaşması hedeflenmektedir.

LGS deneme sınavlarımız da öğrencilerimizin sınav öncesi-sonrası ve sınav anında yaptıkları hatalarını, yanlışlarını öğrenme fırsatına dönüştürmelerine önem vermekteyiz. PDR servisimiz “HATALAR BAŞARIYA GÖTÜRÜR” sloganıyla eksikleri tamamlama ve verimli ders çalışma alışkanlıkları konusunda etkili bir takip süreci yürütmektedir.