Lise Öğrencilerimizle İngilizce Münazara

Özel Maltepe Gökyüzü Koleji 10 ve 11. Sınıf öğrencileri İngilizce münazara yarışmasında mücadele ettiler.

“Sosyal medyanın kullanımı toplum için faydalıdır.” tezine karşılık “Sosyal medyanın kullanımı toplumun zararınadır.” anti tezini birbirlerine karşı savunan öğrencilerimiz yine öğretmen ve öğrencilerden oluşan jüri üyelerini ikna etmeye çalıştılar. Bu sayede öğrendikleri İngilizcelerini de kullanma ve pratik yapma şansı bulmuş oldular. Münazarayı “Sosyal medya kullanımı toplum için faydalı değildir.” Anti tezini savunan 11. Sınıflar kazandı.

Özel Maltepe Gökyüzü Koleji olarak yabancı dildeki “Konuşan İngilizce” hedefimizi de bu tarz etkinliklerle test etmiş oluyoruz. Öğrencilerimiz de bu etkinliklerle kendilerine olan güvenlerini kazanıyor, pratiklerini de geliştirmiş oluyorlar.

Yarışmayı düzenleyen İngilizce öğretmenlerimize; yarışmaya katılan jüri ve yarışmacı öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.


EN:

Gökyüzü Koleji 10th and 11th grade students competed in the English debate competition.

Our students who defended the anti-thesis of “The use of social media is not beneficial for society”, in response to the thesis of “The use of social media is beneficial for society.” against each other, tried to convince the jury members, that consisted of teachers and students. In this way, they had the chance to use and practice the English they have learned. The winner is the 11th grade students that defended the thesis of “”The use of social media is not beneficial for society.”

As Özel Maltepe Gökyüzü Koleji, we are testing our “Speaking English” target in a foreign language with such activities. With these activities, our students gain their self-confidence and improve their practice.

We would like to thank our English teachers who organized the competition also the jury and our students who participated in the competition.

İlgili İçerikler