Ölçme Değerlendirme

OKULUMUZDA YAPILAN ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

  • Hazır Bulunuşluk Sınavları
  • YKS ( TYT/AYT ) Denemeleri
  • ÜDS (Ünite Değerlendirme Sınavı) Sınavları
  • Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavları
  • Performans ve Proje Ödevleri

Hazır Bulunuşluk Sınavları:  Bu sınav öğrencilerimizin seviyesini belirleme amacı ile yapılmaktadır. Bir önceki yıl işlenen konulardan soru sorulur ve böylece öğrencilerimizin eksiklikleri sene başında tekrar belirlenir. Yeni eğitim dönemine bu eksiklikler kapatıldıktan sonra başlanır.

YKS ( TYT/AYT ) Denemeleri: 9. ve 10. sınıflara yıl boyunca 9 adet deneme sınavı uygulanacaktır. 11.Sınıflarımıza yıl boyunca 25 adet TYT deneme sınavı uygulanacaktır. 12. sınıflara 30 adet TYT Deneme sınavı uygulanacak olup bu denemelerden 6’sı Türkiye Geneli TYT Deneme sınavı olacaktır. Öğrencilerimizin kendi başarılarını daha çok rakip içinde görmeleri için ve daha iyi değerlendirme yapabilmek için EKSEN/TEST OKUL Yayınları ile kurumumuz deneme sınavları için bir anlaşma yapmıştır. Öğrencilerimize bu deneme sınavları bir takvim dâhilinde uygulanacaktır. Ayrıca 12. sınıflarımıza 15 adet AYT deneme sınavı uygulanacaktır.

ÜDS ( Ünite Değerlendirme Sınavları ):  9. ve 11. sınıflara Ayda bir genel bir izleme sınavı uygulanır. Bu çalışmada amaç daha sık aralıklarda değerlendirme yaparak eksik ve yanlış öğrenmelerin daha çabuk tespit edilebilmesidir. Her sınıf yıl boyunca 8 adet sayısal derslerden, 8 adet sözel ve dil derslerinden olmak üzere toplam 16 ÜDS sınavına girecektir.

Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavları: Öğrencilerin yabancı dil bilgisini ölçme amacıyla sene başında sınavlar yapılır. Öğrencilerin seviyelerine göre okuyacakları kitaplar faklıdır. Kur sınıflarına ayrılırlar. Sene içinde de belirli aralıklarla bu sınavlar yapılıp, kurlar arası geçişe imkan tanınır.

Okulumuzda yapılan tüm sınavlarımız “Ölçme-Değerlendirme” birimimiz tarafından aynı gün içerisinde değerlendirilip sonuçları hızlı bir şekilde öğrenci ve veliyle paylaşılır. Alınması gereken önlemler varsa anında alınıp çözüme kavuşturulur.