“İpek Kuyruklu Uçurtma” Kitabı Söyleşisi ve Uçurtma Müzesi Gezisi

Özel Maltepe Gökyüzü Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri ile birlikte Üsküdar’da bulunan Uçurtma Müzesini ziyaret ettik.

Okulumuz Türkçe zümresi rehberliğinde 5. sınıf öğrencilerimiz, okudukları “İpek Kuyruklu Uçurtma” kitabından da esinlenerek uçurtmaların dünyasına tanık oldular. Müzede çeşit çeşit, renk renk uçurtmaları gören öğrencilerimiz; uçsuz bucaksız hayallere yelken açmanın keyfini doyasıya yaşadılar. “Kendi Uçurtmanı Kendin Yap“ atölyesinde çocuklar, beğendikleri malzemelerle uçurtmalarını yaptılar.

Öğrencilerimiz; ‘’İpek Kuyruklu Uçurtma’’nın yazarı ve okulumuzun kurucusu olan Merhum Dr. Hüseyin Emin ÖZTÜRK’ün, kitabının yazım aşamasında bizzat gidip ziyaret ettiği ve görüşlerini aldığı, aynı zamanda kitapta ‘’Eyüp Ağabey’’ karakteri olarak adı geçen İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci AKÖZ ile söyleşi gerçekleştirdiler. Söyleşide kitabın yazım hikâyesine de tanık olan öğrencilerimiz, ‘’Eyüp Ağabey’’ karakteriyle hocamız Hüseyin Emin Öztürk arasında geçen diyalogları da dinleme şansı buldular.

Ziyaretimiz, müzenin öğrencilerimize rehber eşliğinde gezdirilmesi ve uçurtmanın tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmesiyle tamamlandı.

İlgili İçerikler