Gökyüzü Koleji’nde Demokrasi Eğitimi ve Okul Öğrenci Meclisi Başkanlığı Propaganda Çalışmaları Başladı
11/10/2016
Gökyüzü Koleji’nde Demokrasi Eğitimi ve Okul Öğrenci Meclisi Başkanlığı Propaganda Çalışmaları Devam Ediyor
13/10/2016

Okulumuz Erasmus+ projesi kapsamında, Letonya’nın Ugale kasabasındaki  ‘Ugale Secondary School’ okuluna üçüncü hareketlilik gezisini 02 Ekim – 08 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirmiştir. 6 ortak ülkeden oluşan ve iki yıl devam edecek olan projenin 2016-2017 eğitim yılı içindeki ilk hareketliliği olan Letonya gezimiz oldukça başarılı geçmiştir.

Proje koordinatörü, Lise Yabancı Diller Bölüm Başkanı, Pınar Türkoğlu ve Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Leman Geridönmez denetiminde 11 Fen sınıfı öğrencilerimizden Müslüm Furkan Özmen, Yakuphan Eruygun, Salih Ateşoğulları ve Umutcan Sürücü projenin katılımcı öğrencileri olarak seçilmişlerdir.

Programın ilk gününde okulda buluşuldu ve Letonyalı öğrenciler folklorik danslarıyla ve şarkılarıyla ve tanışma için hazırlanmış bir aktivite ile hoş geldiniz resepsiyonunu gerçekleştirdiler.  Karşılıklı hediyeler takdim edildi ve Letonya hakkında genel bilgi veren ve okulun tanıtımı ile ilgili bir kapsamlı bir sunum sundular.

Ardından okulun ana okul ve ilkokul öğrencileri tarafından hazırlanan yiyecek kermesi ziyaret edildi. Değişik Letonya tatlarını tatma ve kısa Letonca ifadeleri öğrenme fırsatımız oldu. Letonya’da kaldığımız ‘Ugale’ kasabasına yakın dünyaca ünlü el yapımı ahşap org yapım imalathanesine gidildi. Orada sipariş üzerine yapılan orgların ve piyanoların nasıl üretildiği bir çalışan tarafından bizlere anlatıldı. Ardından Ugale bölgesindeki bir kilise ziyaret edildi. Okula dönüş ve öğle yemeğinin ardından aynı gün öğretmenler Usma gölüne bir geziye katıldılar. Öğrenciler ise okulda Letonya’daki okulun sanat öğretmeni ile beraber resimlerin sergi açılışı ile ilgili çalışmalarına başladılar.

İkinci günde,  saat 8’de okulda buluşulup Letonya’nın başkenti Riga’ya bir gezi yapıldı. Tüm öğrenciler ve öğretmenlerin katıldığı gezi sırasında hem oranın kültürü hem de eski tarihi şehri hakkında bilgi edilindi. Yine Riga da bulunan çikolata müzesine gidilerek bir rehber eşliğinde Çikolata üretimi hakkında eğlendirici ve bilgilendirici bir tur yapıldı. Öğrenciler değişik tatlarda çikolatalar tattılar.

Üçüncü günde,  öğrenciler eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla değişik seviyelerde ve değişik ders işlenen sınıflara ziyarette bulundular. Daha sonrasında okulun konferans salonunda bir araya gelen öğrenciler ‘dünya ağacı’ oluşturdular. Her ülke kendi kültürünü ve özelliklerimin bulunduğu bir dalı grup halinde çalışarak yarattılar. Türkiye ekibimizin ağaç dalında yer alan İstanbul Boğaz köprüsü, dönen Mevlana resmi, ebru sanatı, Türk bayrağı, çay bardağı, Hacivat-karagöz figürleri çok beğeni topladı. Öğrencilerimiz bizim kültürümüze ait bu çalışmaları tek tek açıkladılar.

Bu aktivite sonrasında konferans salonunda “nasıl aktif bir Avrupa vatandaşı olunur” adlı seminer verildi. Seminere katılan ve Avrupa Birliği çalışanı Eduards Gausis öğrencilere bilgi verirken aynı zamanda onlara kendi fikirlerini ve bilgilerini sunabilecekleri aktiviteler yaptırdı.

Akşam kasabadaki Kültür evine gidildi. Orada her ülkeden gelen öğrenciler kendi ülkelerine has folklorik dans ve şarkılarını sergiledi. Türkiye’den projeye katılan öğrencilerimiz ‘Harmandalı’ oynayarak izleyenlerin beğenisini topladı.

Haraketliliğin 4. Günü olan Perşembe günü, okulda ülkelerimizden getirdiğimiz resimlerin sergilendiği serginin açılışı yapıldı. Sergide ‘ göç, ırkçılık ve basma kalıp yargı temalı, öğrencilerimizin çizdikleri resimler ve Türk ressamlarının bazı resimleri göz doldurdu. Sergi açılışı sonrası, her ortak ülkeden birer öğrenci şeklinde, karma gruplar oluşturuldu ve grafiti ( duvara yapılan yazı – çizim ) çalışması yapıldı. Öğrenciler kendilerine verilen büyük boyda kartonlara proje konusun mesajını verecek resimler çizdiler.  Çizimleri bittiğinde resimlerini açıklayan ve verdikleri mesajı anlatan sunum yaptılar. Öğle yemeğinin ardından, Ventspils bölgesine gidildi. Orada o bölgenin belediye başkanı ve eğitimden sorumlu müdürü bizim için vermiş olduğu resepsiyona katılındı. Orada ülke hakkında ve eğitim düzeni hakkında demeç verildi. Hediyeleşmenin ardından belediye sarayından ayrılındı.

Ventspils bölgesine gezi ‘Mazbanaitis ‘de küçük buharlı tren gezisi ile devam etti. Öğrenciler küçük trenle yapay tepe olan bir yere gittiler. Orada değişik aktivitelerle iyi vakit geçirdiler. Ardından Baltık denizi kenarındaki bir deniz feneri ziyaret edildi.

Cuma günü,  okulun bilgisayar odasında hareketlilikle ilgili anketler dolduruldu. Tüm öğretmenler bir sonraki haraketlilikle ve çalışmalarla ilgili toplantı yaparken her ülkeden bir öğrencinin dahil olduğu grup oluşturuldu ve bu öğrenciler, ülkenin başbakanına göçmenler ve hakları hakkında bir mektup yazdılar. Öğle yemeğinden sonra öğrenciler gruplara ayrılıp futbol, basketbol gibi spor aktiviteleri yapıp etkileşimde bulundular.

Son akşam olan Cuma akşamında, okulun konferans salonunda tüm öğretmenler, öğrenciler ve projeye katılan öğrencilerin kaldığı ailelerin katıldığı akşam yemeği yendi. Letonyalı öğretmenler ve oranın yerel folklorik ekibi şarkılar söyleyip dans ettiler.

Yeşil doğası, nehir ve gölleri, ormanları, tarihi yerleri ve kültürünle bizi etkileyen Letonya gezimiz sona ererken öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz Cumartesi günü Riga’dan İstanbul’a geri döndüler.