Geri Dönüşüm Projesi

Geri Dönüşüm Nedir?

İnsanların sosyal ve ekonomik faaliyetleri sonucu, kullanım süresi dolmuş ve artık doğa için zararlı hale gelen her türlü maddeye atık denir. Karton, cam, metal, plastik gibi maddeler atık olarak sınıflandırılabilir. Atıkların yeniden değerlendirilmesi ancak geri dönüşüm ile sağlanır. Geri dönüşüm, yeniden değerlendirilme imkânı olan bu atıkların fiziksel veya kimyasal işlemlere tabi tutularak ikinci bir hammaddeye dönüştürülmesine denir. Geri dönüşümde amaç kaynakların aşırı ölçüde kullanımını önlemek, atıkların kaynaklarında ayrıştırılmasını sağlamak, atık çöp miktarının azalmasını sağlamaktır.

Geri Dönüşümün Neden Önemli?

1.Doğal kaynaklarımız korunur.
2.Enerji tasarrufu sağlanır.
3.Ekonomiye katkı sağlanır.
4.Atık miktarı azalır.
5.Gelecek için yatırımdır.

BİZLER NE YAPABİLİRİZ?

Geri dönüşüm evde başlar.

Kâğıt, cam ve plastik atıklar için çocuklarınızla birlikte hazırlayacağınız üç farklı geri dönüşüm kutularında, ilgili atıkları biriktirebilir, bağlı bulunduğunuz belediye ile irtibata geçerek kutularınızın toplanmasını isteyebilirsiniz. Bazı belediyelerin atık kumbaralarını ise sokaklarda bulup, değerlendirebilirsiniz.

Bu süreçte çocuklarımız bizle çalışmalı, çevre bilincini kazanmalı ve doğanın görünenden de fazla korunması gerektiğini kavrayabilmeli.

‘’Çocuğuma hem geri dönüşüm bilinci aşılamak istiyorum hem de evde eğitici ve eğlenceli zaman geçirmek istiyoruz.’’ Diyorsanız, sizler için hazırladığımız bu içerik ilginizi çekebilir.

1 – Geri Dönüştürülmüş Saksılar

Plastik, doğada en geç toprağa karışan atıklardandır. Bu nedenle plastik şişeleri dönüşüme dahil
etmek çok önemlidir. Bu önerimizde plastik şişelerin taban kısımlarını istediğiniz şekillerde kesip,

boyayarak saksı haline getirebilirsiniz.

2 – Teneke Kalemlikler

Mutfak atığı olan teneke konserve kutular, metal geri dönüşüm malzemeleri arasında yerini almakta.

Bu metalleri değerlendirmek adına, sivri ve kesici yüzeylerinin olmadığını kontrol ettikten sonra, çocuklarınızın çalışma masasına kalemlik, mutfağınıza ise depolama ihtiyacını karşılaması için bir geri dönüşüm elde etmiş olursunuz. Bu geri dönüşüme başlarken yaratıcılığınızı ön plana çıkarmayı unutmayın!

3.Paletler ve Kasalardan Ev Dekorasyonu

Ahşap malzemeler kullanım sonrası ayrı olarak biriktirilir. Doğaya atılması veya yakılması yanlış bir yöntemdir. Geri dönüştürüldüğünde oldukça dekoratif ve kullanışlı hale gelmekle birlikte, çocuklarınızın yaratıcılık sınırlarını zorlayabilirsiniz.

4.Cam Kavanozlardan Dekor

Çatlamış, kırılmış ya da artık kullanmak istemediğiniz cam kavanozları çöpe atmak yerine, evinizde
başlattığınız geri dönüşüm projesine dekor ürünü olarak kazandırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kavanozların içini ya da dışını nasıl süslemek istediğinize karar vermeniz.

5.Rengarenk Bir Dönüşüm: Gökkuşağı Solucan

Dönüşüm için kullandığımız pet şişelerin kapaklarından oluşturabileceğiniz rengarenk dönüşüm oyuncağı, hem çocuklarınızla birlikte kolaylıkla yapabileceğiniz bir etkinlik hem de geri dönüşüm açısından oldukça değerli bir eylem olacak.

Ayrıca; tofd.org.tr internet adresinden plastik kapakların hangihayatlara, nasıl değdiğini gözlemleyebilir ve bilinçli nesiller yetişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Benzer