Lise Rehberlik Birimi Seminerler Dizisi Devam Ediyor – Gökyüzü Koleji | Özel Okul | Anaokulu | Kolej | Fen Lisesi
İlkokul ve Ortaokul Meclis Başkanlığı Seçimleri Sonuçlandı
15/10/2016
Gökyüzü Maltepe Anaokulunda 10-14 Ekim Haftası
16/10/2016

Rehberlik servisimizin veli ve öğrenci seminerleri başladı…

YGS BİTTİ SIRA LYS DE ŞİMDİ NE YAPMALI?

Lise rehber öğretmeni Elif KARAPINAR tarafından 12. sınıf öğrencilerine “YGS BİTTİ SIRA LYS DE ŞİMDİ NE YAPMALI?” konulu sunum gerçekleştirildi. Bu sunumda LYS’deki değişikliklere de ayrıntılarıyla değinildi. Öğrencilerin kafasındaki sorular cevaplanmış ve LYS için nasıl bir yol izlenmeli, ayrıntılarıyla konuşuldu.

YGS sonrasının adaylar için çok önemli olduğu çoğu adayın “YGS’ye gireyim, sonrasında LYS’ye çalışırım” diyerek LYS konularını sonraya bıraktığı görülüyor. Ancak özellikle sınavı istediği gibi geçmeyen adaylar zamanlarını YGS’ye üzülerek ve “soruları nasıl yapamadım” diye düşünerek geçiriyor. Adaylara şu öneride bulunuyoruz:

“LYS için sadece 12 hafta var. Eğer YGS’den birkaç gün sonra LYS’ye çalışmaya başlamazsanız o kadar çok konuyu bitirmeniz mümkün değil. O halde yapılması gereken, çok değerli olan zamanı verimli kullanmak için çalışmayı bırakmamak. Ayrıca YGS’de istenilen performans yakalanamazsa bunun LYS ile telafi edileceği de unutulmamalı.

SINAVDIR GEÇER

Lise Rehber Öğretmeni Elif KARAPINAR’ın liderliğinde hazırlanan ve Okan Üniversitesinden Servet Gülsüm ŞİRİN hocamızın anlatımıyla lise öğrencilerimize, “SINAVDIR GEÇER” sunumu gerçekleştirilmiştir.

İnsanları özgürleştiren tercihleridir. Mış gibi yapmak yerine kendi hayatımız için gerçekten yerinde çabalar vermeliyiz.

Unutmayın ki yaşam varsa ‘umut’ her zaman vardır…


MADDE BAĞIMLILIĞI

Yaşam kalitenizi yükseltin, bağımlı olmayın.
Maddeyi kabul etmek kolay, bırakmak zordur.

Lise rehber öğretmeni ELİF KARAPINAR liderliğinde düzenlenen ‘MADDE BAĞIMLILIĞI’ semineri için Yeşilay’dan bu alanla ilgili uzman, Psikolojik Danışman LALE ÇORAKLI tarafından 4 Kasım Cuma günü konferans salonunda  9., 10., 11. ve 12. sınıflara sunum yapılmış ve üzerinde durulması gereken noktalar öğrencilerle paylaşılmıştır.

Uyuşturucu, çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Özellikle günümüzde gençleri hedef alan bu bağımlılık yapan maddeler konusunda gençlerimizi bilinçlendirip onların uyuşturucudan uzak kalmalarını sağlamalıyız.


Lise Rehber Öğretmeni Elif KARAPINAR tarafından 11. ve 12. sınıf  öğrenci velilerine “SINAV KAYGISI” ve “ERGENLE İLETİŞİM”  semineri düzenlenmiştir.

Gözlerinizi kapatın ve ergenlik döneminizi hatırlayın. Hayatınızın en harika, coşkulu, heyecan dolu tutkulu, ama aynı zamanda da en kaygılı, huzursuz ve depresif dönemlerinden biri olduğunu anımsamakta zorlanmayacaksınız. Kimi zaman “delikanlı, kanı kaynıyor” diye övündüğümüz, kimi zaman da, “şimdiki gençlerin akılları da bir karış havada canım” diye ayıplandığımız bir dönemdi ergenlik dönemimiz. Değişen bedenimizi tanıdığımız, aslında kendimiz üzerinden dünyayı tanıyıp yeniden adlandırmak istediğimiz bir dönemdi aynı zamanda. Çocukluktan erişkinliğe geçerken bütün insanların yaşadığı sorunları yaşıyorduk; ama nedense yine de kimse bizi anlamıyordu. Hem yalnız kalmak istiyorduk hem de bir yerlere ait olmak, kimsesiz kalmamak… Aşkı, üzüntüyü, öfkeyi, hayal kırıklığını o dönemde tattık. Hatta aramızda bazılarımız, keşke olmasaydı dediğimiz şeyleri de yaptık. İyisiyle kötüsüyle bizi biz yapan şeyleri, daha da önemlisi yaşam boyu sürecek dostlukları bu dönemde bulduk. Bu dönem bizim ergenlik dönemimizdi. Ergenlik döneminde çocuğunuzun artık eskisinden farklı ve kendine özgü bir birey olduğunu kabullenmelisiniz. Onunla iletişim kurma tarzınızda ve tutumlarınızda belirli değişiklikler yapmalısınız. Bu dönemi sakin ve huzurlu bir biçimde çocuğunuzla birlikte ancak bu şekilde atlatabilirsiniz.


9. ve 10. sınıf velilerimize yapmış olduğumuz seminerde “SINAV KAYGISI” ve “ERGENLE İLETİŞİM” konularını ele aldık. Yanlış anne-baba tutumlarından bahsettik. Kaygının insanlar arasındaki bulaşıcı etkisini konuştuk. Ergenle iletişim kurarken yapılması gereken ve kaçınılması gereken davranışlardan bahsettik. Ergenleri başkaldırıya iten otorite değil, gücün keyfi kullanımı, kurallar hakkında az bilgi verilmesi ve karar hakkı tanınmamasıdır. Çocuklarımızın gelişimlerinde temel ihtiyaçlarından biri de “ONAY SÖZLERİDİR”.

SENİ SEVİYORUM, “İYİKİ VARSIN” ve “SANA GÜVENİYORUM” sözlerini korkmadan ve cömertçe kullanın.

EN SAĞLIKLI TUTUM, YETERLİ SEVGİ, YETERLİ DİSİPLİN, YETERLİ HOŞGÖRÜDÜR.