Projeler – Gökyüzü Koleji | Özel Okul | Anaokulu | Kolej | Fen Lisesi

PROJE ADI                 : “Immigration, Stereotypes and Racism’’  (ISAR)

“Göç, stereotip (kalıp yargı) ve Irkçılık”

PROJE TARİHİ          :  2015 – 2017  

ORTAK ÜLKELER    : Türkiye – Yunanistan – Portekiz – İspanya – İtalya – Letonya

2015 yılının Mart ayında Özel Gökyüzü Fen Lisesi olarak Yunanistan’da bulunan ‘3o Geniki Lykeio Kerkyros’ okulunun koordinatörlüğü başlatmış olduğu projeye ortak olmak için yazışmalarımızı yaptık ve tüm ülkeler tarafından ortak olarak kabul edildik.

Konusu ‘’Immigration, stereotypes and racism’’ (Göç, kalıp yargı ve ırkçılık ) olan projemiz, 6 ortak ülkenin katıldığı 2 yıllık bir projedir. İlk senesi 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı olan ve ilk bölümünü başarıyla tamamladığımız projemiz önümüzdeki 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında da devam edecektir.

Projemizin başladığı tarih olan Eylül 2015 tarihinden itibaren okulumuzda çalışmalarımıza başladık ve öğrencilerimizle beraber ülkemizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil ettik.

İlk olarak 13-14 Kasım 2015 tarihinde, Yunanistan’ın Korfu adasında gerçekleşen Erasmus + Uluslararası Proje Ortaklığı görüşmesi toplantısına katıldık. Proje ortağı 6 ülkenin koordinatörleri ve öğretmenleri ile beraber,  proje ile ilgili tüm detayları görüşüp, planlamalarımızı yaptık.

Ardından,öğrencilerimizle birlikte ilk hareketlilik gezimizi Portekiz’in Vila Nova de Gaia şehrindeki ‘Agrupamento de Escolas de Carvalhos’,  okuluna gerçekleştirdik. 10 -16 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşen gezi süresince öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, diğer ülke öğrencileri, öğretmenleri ve ev sahibi ailelerle hem sosyal-kültürel hem de akademik anlamda birçok değerler kazanmış, oldukça hoş ve verimli vakit geçirmişlerdir.

Okulumuz, proje kapsamında, İspanya’nın Cangas Del Narcea- Asturias şehirindeki ‘IES Cangas Del Narcea’,  okuluna ikinci haraketlilik gezisini 15 -21 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirmiştir. Fen Lisesimizin öğrencileri her gittikleri ülkede proje konumuzla ilgili çalışmalarını yapıp, görevlerini en iyi şekilde yerine getirip, her alanda ve aktivitede en beğenilen ve gözde  öğrenci- okul olarak  biz eğitimcileri de son derece gururlandırmışlardır.

Önümüzdeki 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında projemiz, 3 ülke ziyareti ile devam edecektir. Özel Maltepe Gökyüzü Fen Lisesi öğrencilerimiz Letonya’da, Ugale sehrindeki ‘Ugale Secondary’ okuluna, sonrasında İtalya’nın Barcellona Pozzo di Gotto şehrindeki ‘Istituto Superiore Liceo Medi’ okuluna ve son olarak da Yunanistan’ın Korfu adasında bulunan ‘3o Geniki Lykeio Kerkyros’ okuluna proje gezileri gerçekleştireceklerdir.

portekiz-gazete-hbrErasmus+ projesi kapsamındaki gezilerimiz, öğrencilerimize öncelikle ülkemizde yaşanan sorunları ve alınan önlemleri medya dışında kanallar yoluyla öğrenmeleri, öğrendikleri bilgileri İngilizce olarak başka milletlerden yaşıtlarına aktarmaları, başka ülkelerde konuyla ilgili olan olayları, farklı bakış açılarını ve yaklaşımları tanımaları için gerçek bir fırsat olmuştur. Bunun yanısıra projemiz öğrenciler için yurt dışına çıkma, başka kültürleri ve gelenekleri tanıma, yabancısı oldukları ortamlarda kendilerine bakabilme, kendilerini koruma ve eğlenebilme ve kendilerini başka bir dilde ifade edip ingilizce olarak kendilerini ifade edebilme anlamında da oldukça yararlı olmuştur ve olacaktır.

Öğrencilerimize bu etkinlikte yardımcı ve destek olan, Gökyüzü Eğitim Kurumları sahibi Sayın Dr. Hüseyin Emin Öztürk,  Okul Müdürümüz Sayın Gürkan Ünver, Lisemizin İngilizce zümresi ve emeği geçen tüm Gökyüzü Eğitim Kurumları çalışanlarına teşekkürü bir borç biliriz.

Özel Maltepe Gökyüzü Eğitim Kurumları olarak, Avrupa Birliği’nin eğitim, gençlik ve spor alanındaki hibe programı olan ERASMUS+ projelerine katılmaktan ötürü gurur duyduğumuzu siz değerli velilerimizin bilgisine sunar, tüm öğrencilerimizin yurtiçinde ve yurtdışında büyük başarılara imza atmalarını temenni ederiz.


ÖZEL GÖKYÜZÜ KOLEJİ-FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİ ERASMUS+ PROJESİ KAPSAMINDA İTALYA’DAYDI

Okulumuz Erasmus+ projesi kapsamında, İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Barcellona Pozzo di Gotto kasabasının “Istituto Superiore Liceo Medi” okuluna dördüncü hareketliliğini 19-26 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirmiştir.

Proje koordinatörü, Lise Yabancı Diller Bölüm Başkanı, Pınar Türkoğlu ve Gökyüzü Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Bünyamin Koyun denetiminde Fen Lisesi 11-A sınıfı öğrencilerimizden Mehmet Mert Tezcan, Muhammed Salih Yılmaz, Mehmet Nurettin Geçkil ve Ömer Furkan Efendioğlu projenin katılımcı öğrencileri olarak seçilmişlerdir.

19 Mart 2017 tarihinde öğrencilerimiz servisle Atatürk Havalimanı’na varmış ve İstanbul’dan direkt uçuşla Katanya Havaalanı’na varış yapmışlardır.

Gezinin ilk gününde okulda buluşuldu ve İtalyan öğrenciler tarafından hoş geldiniz konseri gerçekleştirildi. Konserden sonra her ülkenin öğrenci ve öğretmenleri kendilerini tanıttılar. Verilen arada İtalyan öğrenci ve öğretmenlerin hazırlamış olduğu atıştırmalar atıştırıldıktan sonra okulun kısa bir turu yapıldı. Bu sırada farklı ülkelerin öğrencileri birbirini ilk kez yakından tanıma fırsatı buldular. Okul gezisi bitiminde spor salonunda buluşan öğrenciler, oynadıkları oyunlarla kaynaştılar. Öğleden sonra Belediye Başkanlığı’na gidildi ve başkanın teşekkür konuşması dinlendi. Takibinde bir haftalık gezinin ilk ana durağı olan Jalari Park’a doğru yola çıkıldı. Öğle yemeği orada yenildikten sonra parkın turu bir gezi rehberi tarafından ayrıntılı biçimde anlatılarak yapıldı. Yakın zamanda yapılıp halka açılmış olan Jalari Park, içindeki eserler ve özellikle konumu itibariyle gördüğü manzaralar bakımından kayda değer bir bölge.

Jalari Park dönüşü Barcellona Pozzo-di Gotto bölgesinin merkezinde kısa bir tur düzenlendi ve bölgenin en eski kilisesi olan La Basilica San Sebastiano görüldü. Günün akşamında ise bir İtalyan klasiği olan pizza yenilerek ilk gün sona erdi.

İkinci günde, okulun Fen departmanında buluşuldu ve karikatür kitabı aktivitesinin sonuçları Pınar Türkoğlu tarafından paylaşıldı. Öğrenciler sınıflara girip İtalya’nın eğitim sistemini tanıma fırsatı buldu. Öğleden sonra Tindari’ye doğru yola çıkıldı. Öğle yemeği Tindari yolu üzerindeki bir lokantada yendi. Bu yemekte bol bol peynir ve peynir ürünleri yeme fırsatımız oldu. Tindari bölgesine doğru çıkarken ki ilk durağımız Teatro greco di Tindari (Tindari Antik Yunan Tiyatrosu) oldu. Yapıldığı döneme göre akustik olarak çok başarılı olan bu yerden sonra bölgenin en yüksek yerlerinden birine kurulmuş olan Il santuario di Tindari (Tindari Kilisesi) gezildi. Akabinde öğrenciler serbestçe bölgede hediye alışverişlerini yaptılar ve manzarası harika olan bu bölgede fotoğraf çekildiler.

Üçüncü gün, adanın başkenti olan Palermo’ya gezi düzenlendi. Üç saat süren yolculuğun sonunda ilk durağımız bölgenin yüksek kesimlerinde bulunan ve Bizans, Arap, Norman etkisindeki mimarisiyle dikkat çeken Monreale Katedrali oldu. Buradan sonra tekrar kıyı taraflarına inildi ve sırasıyla Palazzo di Normanni (Norman Sarayı), Cattedrale di Palermo (Palermo Katedrali) ve Teatro Massimo (Massimo Tiyatrosu) bir rehber eşliğinde gezildi. Akabinde öğrencilere öğlen yemeklerini yemek için süre verildi. Bunun sonunda ise şehrin ilk tarihî merkezine gidildi. Akşam otele dönüldüğünde öğrenciler kendi aralarında muhabbet edip kaynaşmak için beraber akşam yemeği yediler.

Dördüncü gün, okulun ana binasında buluşuldu ve video etkinliğinin sunumları gerçekleştirildi. Ardından öğrenciler hep beraber yeni sunum veya video oluşturdular. Öğleden sonra Taormina’ya doğru yola çıkıldı. Taormina’da Teatro Antico (Antik Tiyatro), Porta Messina (Giriş kapısı), Corso Umberto (tarihî sokak), Porta Catania (giriş kapısı), Torre dell’orologio (saat kulesi), Palazzo dei Congressi (Konferans Merkezi), Piazza Duomo (meydan) ve Quattro fontane (meydan) gezildi. Daha sonrasında verilen iki saatlik serbest zamanda öğrenci ve öğretmenler alışverişlerini yapıp bölgede dolaştılar. Gezi boyunca olduğundan hiç şaşmamış olan manzaraların güzelliği, bu bölgede de aynı durumu korumaya devam etmiş.

Beşinci günde, dil okulunda buluşuldu ve eğlenceli aktiviteler yapıldı. Bu sırada birçok ülkenin kendi tatları öğrencilere sunuldu ve öğrenciler arası etkileşim arttı. Ardından Castroreale’ye gezi düzenlendi. Burada önceki gün öğleni yapılmış olan sunum veya videolar sunuldu. Ardından bölgenin gezisi yapıldı. Önceki günlerdeki gibi tarihî eserleri bol olmayan bölge her zamanki gibi olağanüstü manzaralara sahip. Pazartesi günü gezmiş olduğumuz Jalari Park’ın tam karşısında kalan Castroreale, günümüzde küçük bir kasaba. Önceleri çok daha büyük ve uğrak bir yer olan kasaba, öğrendiğimiz kadarıyla yazları konserlere de ev sahipliği yapıyor. Gezi dönüşü otele varıldığında akşam yemeği için hazırlıklara da başlandı. Akşam yemeği La Taverna’da yendi.

Altıncı gün Milazzo’ya gezi düzenlendi. Yunanistan ve Letonya grupları ülkelerine dönüyor olduklarından gezi kalan gruplar tarafından yapıldı. Bölgede bulunan kale ve kilise gezildikten sonra kıyı kenarına inildi ve merkezde dolaşıldı. Bu süre içerisinde öğle yemeğini yiyip atıştırdıktan sonra Milazzo plaja giden öğrenciler, vakitlerini dolu dolu geçirdi. Yine harika manzaralara ev sahipliği yapan Milazzo bölgesi, uçta kaldığından iki denizin birleşme noktası hissi uyandırmakta. Merkezde geçirilen vakit sonrası yukarıya doğru tarihî kilise ve müzeler gezilerek çıkıldı. Akşama doğru bir kafede oturup muhabbet edildikten sonra tekrar otele dönüldü.

İspanya ve Portekiz grupları 26 Mart 2017 Pazar sabahı erken saatlerde ülkelerine geri döneceklerinden tüm ülkelerin öğrencilerinin üzüntüsü bir hayli fazlaydı. Tüm ülkeleri uğurlayıp en son geri dönecek olan grup olan bizler, pazar günü bölgeden ayrılmadan önce son alışverişlerimizi yapıp bir mühlet daha gezdikten sonra Sicilya bölgesini gezmiş olmanın mutluluğu ve ayrılığın verdiği üzüntü ile son kahvelerimizi içip otelimize geri döndük. Saat 15 sularında otelden Katanya Havaalanı’na gitmek için ayrıldık. 19.05 uçağıyla direkt olarak İstanbul’a uçuşu gerçekleştirip 22.15 civarında Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık. Buradan servislerle evlerine dağıtılan öğrenciler Erasmus+ ISAR projesinin İtalya kısmını ve Sicilya gezilerini tamamlamış oldular.