Gökyüzü Koleji’nde Demokrasi Eğitimi ve Okul Öğrenci Meclisi Başkanlığı Propaganda Çalışmaları Devam Ediyor – Gökyüzü Koleji | Özel Okul | Anaokulu | Kolej | Fen Lisesi

Gökyüzü Koleji’nde Demokrasi Eğitimi ve Okul Öğrenci Meclisi Başkanlığı Propaganda Çalışmaları Devam Ediyor

Gökyüzü Fen Lisesi Letonya’da Yine Gururumuz Oldu
13/10/2016
İlkokul ve Ortaokul Kademelerimizde Demokrasi Eğitimi
13/10/2016

Demokrasi, toplumların kendi kendilerini yönetmesidir.Kendilerini yönetecek yöneticileri hür iradeleriyle seçmesidir. Çağdaş dünyanın gereği olan bu yönetim sistemi toplumları refaha ulaştırmada vazgeçilmez bir sistemdir. Çoğulcu demokrasi de diyebilecegimiz yönetim sisteminde toplumlar kendilerini yönetecek kişileri vaadlerine, kendilerine verdiği güvene ya da geleceğe ulaştırma adına sundukları ifadelere göre seçerler. Demokrasi kültürü daha ortaöğretim sıralarında toplumun fertlerine kazandırılır, kazandırılması gerekir. Zira geleceğin bireyleri bugünlerden yetişir.

Özel Maltepe Gökyüzü Koleji-Fen Lisesi olarak demokrasi kültürünü öğrencilerine aşılama düşüncesini daima öncelemiştir. Bu sebeple her eğitim öğretim yılının başında sınıf temsilcilerini seçer, okul temsilcisi adaylarını öğrencilerin kendi isteğine göre belirler. Ve okul temsilcisi (başkanı) adayları bir hafta boyunca propaganda çalışmalarını yapar ve gizli oy açık sayımla seçim yapılır. Demokrasi şöleni içinde geçen bu süreç sonunda okul başkanı öğrenciler tarafından seçilir. İşte bu sürecin aday belirleme ve propaganda süreci bu hafta okulumuzda gerçekleşti. Adaylar konferans salonunda tüm öğrencilere vaadlerini sundular ve kendilerine oy istediler. Demokrasi kültürünün gerekleri içinde geçen bu süreçte okulumuzda demokrasi bayramı yaşanmaktadır.