Dünya Tiyatrolar Günü Programımız – Gökyüzü Koleji | Özel Okul | Anaokulu | Kolej | Fen Lisesi
Dünya Su Günü Programımız
24/03/2017
Özel Gökyüzü İlkokulu 1. Sınıf Öğrencilerimiz Üsküdar Uçurtma Müzesinde
30/03/2017

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ-27 MART

“Tiyatro,  adeta hem ahlak, hem de lisan için en büyük mekteptir.”

Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı bilinmemektedir. Araştırmacılar,  tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar. Daha sonraları topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar yılın belirli günlerinde, belirli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir kişi yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zamanla şenlikler geleneğini oluşturdu. Bir süre sonra tiyatroda kişiler ikiye, üçe çıktı. Daha canlı, daha ilgi çekici konular bulundu. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuştu. Tiyatro da meslek haline geldi.

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü  Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü “Tiyatrolar Günüolarak kutlanır. 27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler, tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar.

Biz de bu münasebetle okulumuz konferans salonunda bir program düzenledik. Edebiyat öğretmenimiz Büşra KAPTAN’ın desteğiyle hazırlanan programda, Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı, Modern tiyatro ve Geleneksel Türk Halk Tiyatrosu hakkında öğrencilerimiz bilgilendirildi. Tiyatronun önemini belirten video izlendi. Türk ve Dünya Edebiyatındaki önemli tiyatro yapıtları hakkında yapılan sunum ise  ilgi çekti .